Napotitev delavcev na delo v tujino - na kaj ne smete pozabiti

Kdaj: 21. april 2020, od 09:00 do 14:30

Kje: Zdravniška zbornica Slovenije, Ljubljana Bežigrad

Predava: Irena Kamenščak

 

S 1. 1. 2018 sta v uporabo stopila Zakon o čezmejnem izvajanju storitev (ZČmlS) in novela Zakona o dohodnini (ZDoh-2S), ki sta prinesla pomembne spremembe pri napotovanju delavcev na delo v tujino. Zaradi precejšnji zakonodajnih sprememb na tem področju, se je ob začetku uporabe nove zakonodaje pojavljajo kar nekaj dilem in vprašanj. Do danes so se določene dileme razjasnile, nekatere pa na novo pojavile. Poleg tega v praksi postaja vedno pomembnejše tudi poznavanje in razumevanje evropske zakonodaje, ki ureja to področje – kaj je dovoljeno / prepovedano v evropskih pravilih in kako se to odraža na izvajanju te zakonodaje v Sloveniji?

Že tekom leta 2018 je Evropski parlament sprejel tudi spremembo evropske direktive, ki ureja področje napotenih delavcev, 30.7.2020 pa se izteče postavljen rok, v okviru katerega morajo države članice spremembe te direktive implementirati v svojo nacionalno zakonodajo. To pomeni, da bo potrebno od 30.7.2020 paziti na nekatera prenovljena pravila vezana na delovno pravno ureditev napotenih delavcev.

Na tokratnem izobraževanju bomo ponovili osnove, na katere ne smemo pozabiti, s precejšnjim poudarkom na pravilih evropske zakonodaje (tudi na prihajajoči spremembi evropske direktive o napotenih delavcih), pregledali nekatere prakse, ki so se ustalile, pregledali določene praktične primere ter poskušali razjasniti dileme in vprašanja, ki se pojavljajo v praksi.

Opozorili bomo tudi na zaplete, ki jih opažamo v praksi in na možne načine njihovega reševanja, pogledali pa bomo tudi kakšne napake odkrivajo inšpektorji v inšpekcijskih postopkih. Pomemben poudarek bo dan tudi vidiku dohodnine in socialnih zavarovanj ter obravnavi primerov, kdaj lahko delodajalci napotenim delavcem določena povračila izplačajo neobdavčeno in kdaj ne.

Predstavljen bo vidik slovenske zakonodaje, ki ureja status napotenega delavca ter obračuna plače ter pravila "skupne evropske zakonodaje". Na seminarju ne bodo predstavljena pravila posameznih zakonodaj držav članic (npr. Avstrije, Nemčije itd.).

Program:

Delovno pravna ureditev delavcev napotenih na delo v tujino:

  • ZDR-1
  • Direktiva o napotenih delavcih (Direktiva 96/71/ES o napotitvi delavcev na delo v okviru opravljanja storitev)
  • Napotitev ali službena pot

Vidik obveznih socialnih zavarovanj:

  • Uredba 883/2004 in 987/2009
  • Zakon o čezmejnem izvajanju storitev
  • Ločevanje 12. in 13. člena Uredbe 883/2004

Davčna obravnava dohodkov, izplačanih delavcem v času napotitve:

  • posebna davčna osnova
  • povračila stroškov
  • pravila konvencij o izogibanju dvojnemu obdavčevanju

Izobraževanje je namenjeno osebam, ki se pri delu srečujejo z napotitvami delavcev na delo v tujino, bodisi da gre za pravo, klasično napotitev, bodisi da gre za opravljanje storitev v okviru službenih poti.

Predavateljica:

Irena Kamenščak, univ. dipl. prav., davčna in pravna svetovalka v družbi BDO Svetovanje d.o.o.

Diplomirala je na Pravni fakulteti v Ljubljani, trenutno pa se izobražuje na magistrskem študiju delovnega in socialnega prava na Pravni fakulteti v Ljubljani. Svetuje na področju dohodnine, davčnega postopka, gospodarskega in delovnega prava.

ali

Dodatne informacije

E-pošta: info@ic-uspeh.si
Telefon: 04 23 32 345

Kotizacija in plačilo

Cena seminarja je 195 EUR + 22 % DDV in vključuje predavanja, gradivo, pogostitev ter potrdilo o udeležbi.

Pri prijavi dveh oseb iz iste organizacije nudimo 10 % popust na celoten znesek. Pri prijavi treh ali več oseb nudimo 20 % popust na celoten znesek.

Kotizacijo je potrebno poravnati vsaj 2 dni pred izvedbo na IBAN SI56 6000 0000 0673 251, sklic: 00 2020-1012.

Proračunski uporabniki kotizacijo poravnajo v roku 30 dni po prejemu računa, ki je podlaga za plačilo.

Zaupajo nam tudi